Commonwealth Games 2022 Day 4: Team Africa Full Schedule in Birmingham

Commonwealth Games 2022 Day 4: Team Africa Full Schedule in Birmingham

  • The medals are started to flow for all the African countries that are participating at the 2022 Commonwealth Games in Birmingham
  • Thus far, seven nations from the continent have won a total of 15 medals in the first three days of the games
  • The quest to get more will continue during what promises to be a gripping Day 4

The hunt for medals will continue for Team Africa on Day 4 of the 2022 Commonwealth Games in Birmingham.

Thus far, only South Africa (six), Nigeria (three), Uganda (one), Kenya (one), Mauritius (one), Tanzania (one), and Namibia (one) have registered on the medals chart. This number is expected to rise in the remaining days of the competition.

2022 commonwealth games, team africa, day four
Chad le Clos is one medal away from all-time greateness, while Nigeria's table tennis team and Kenya's women's hockey team chasing victories. Image source: Getty Images, @OgaNlaMedia and @OlympicsKe.
Source: UGC

Below is a comprehensive list of what to expect from the African competitors on Monday, 01 August.

Swimming

Exciting feature: Check out news exactly for YOU ➡️ find "Recommended for you" block and enjoy!

Read also

2022 Commonwealth Games Athletics: Full Team Africa Day 5 schedule

Women's 200m Backstroke Heats

11:39 Mohamed Kamara (SLE) Men's 50m Breaststroke Heat 1

11:41 Zach Moyo (ZAM), Tendo Mukalazi (UGA), Gregory Anodin (MRI), Kumarin Naidu (ZAM)

11:43 Caio Lobo (MOZ) Men's 50m Breaststroke Heat 3

11:47 Brendan Crawford (RSA) Men's 50m Breaststroke Heat 5

11:49 Michael Houlie (RSA) Men's 50m Breaststroke Heat 6

11:53 Alicia Mateus (MOZ), Avice Maya (UGA) Unilez Takyi (GHA) Women's 100m Freestyle Heat 2

11:56 Aaliyah Palestrini (SEY) Women's 100m Freestyle Heat 3

11:58 Alicia Kok Shun (MRI), Norah Milanesi (MRI), Kirabo Namutebi (UGA), Therese Soukup (SEY) Women's 100m Freestyle Heat 4

12:01 Emily Muteti (KEN) Women's 100m Freestyle Heat 5

12:06 Erin Gallagher (RSA), Emma Chelius (RSA), Maxine Egnes (BOT) Women's 100m Freestyle Heat 7

12:09 Aimee Canny (RSA) Women's 100m Freestyle Heat 8

12:09 Simanga Dlamini (SWZ) Men's 100m Butterfly Heat 1

12:11 Adam Moncherry (SEY), Isihaka Isihaka (RWA) Men's 100m Butterfly Heat 2

Read also

Ghana legend Shockingly misses out on former manager Steve Bruce's best 18 players

12:14 Collins Saliboko (TAN) Men's 100m Butterfly Heat 3

12:16 Matthew Lawrence (MOZ) Men's 100m Butterfly Heat 4

12:19 Abeko Jackson (GHA), Mathieu Bachmann (SEY) Men's 100m Butterfly Heat 5

12:21 Matthew Sates (RSA), Andrew Ross (RSA) Men's 100m Butterfly Heat 6

12:24 Chad le Clos (RSA) Men's 100m Butterfly Heat 7

12:31 Rebecca Meder (RSA) Women's 200m Individual Medley Heat 2

12:39 Tilka Paljk (ZAM) Kaylene Corbett (RSA) Women's 100m Breaststroke Heat 2

12:42 Lara van Niekerk (RSA) Women's 100m Breaststroke Heat 3

12:45 Tessa Cheung (MRI), Tatjana Schoenmaker (RSA) Women's 100m Breaststroke Heat 4

13:00 Michaela Pulford (RSA) Women's 800m Freestyle Heat 2

21:37 Pieter Coetze Men's 50m Backstroke Final

Basketball 3x3

Men's Quarterfinals

18:00 Australia v Kenya

Women's Quarterfinals

18:30 England v Kenya

Beach volleyball

POOL A

Women's Preliminary Pool A

17:30 Pavin/Melissa (CAN) v Makokha/Khadambi (KEN)

20:00 Zeimann/Polley (NZL) v Katadat/Aryee (GHA)

Men's Preliminary Pool B

Read also

Commonwealth Games 2022 Day 3: Team Africa full schedule in Birmingham

15:30 Australia (Burnett/McHugh) v South Africa (Williams/Goldschmidt)

21:00 Gatsinzi/Ntagengwa (RWA) v Adam/Ismael (MDV)

Boxing

Men Over 48-51kg (Flyweight) Round of 16

13:00 Patrick Chineyemba (ZAM) v Charles Keama (PNG)

13:45 Retselisitsoe Kolobe (LES) v Jake Dodd (WAL)

Men Over 54-57kg (Featherweight) Round of 16

14:00 Alex Mukuka (NZL) v George Molwantwa (BOT)

14:15 Joseph Commey (GHA) v Alan Oaike (PNG)

14:45 Jone Davule (FIJ) v Tryagain Ndevelo (NAM)

Over 75-80 kg (Light Heavyweight) Round of 16

15:00 Sean Lazzerini (SCO) v Jean Luc Rosalba (MRI)

15:45 Curlun Richardson (AIA) v Yusuf Changalawe (TAN)

Men Over 48-51kg (Flyweight) Round of 16

19:30 Yaw Addo (GHA) v Clepson Paiva (NIR)

Otekile Mahommed (BOT) v Qaiyum Ariffin (MAS)

Over 75-80 kg (Light Heavyweight) Round of 16

21:45 Innocent Ehwarieme (NGR) v Aaron Bowen (ENG)

Gymnastics (Artistic)

Women's Vault Final

15:10 Naveen Daries (RSA)

Women's Uneven Bars Final

16:45 Caitlin Rooskrantz (RSA)

Hockey

WOMEN (Pool A)

Read also

DFL SuperCup - RB Leipzig and Bayern Munich meet in Germany football's traditional season opener

10:00 Wales v Ghana

WOMEN (Pool B)

12:00 Scotland v Kenya

MEN (Pool A)

15:00 Scotland v South Africa

MEN (Pool B)

20:00 Ghana v Canada

Judo (11:00 - 16:00)

Mat 1

Men -60kg Elimination Round of 32 (from 11:00)

Thomas Mwenda (TAN) v Callum Bennett (WAL)

Aalfred Bangura (SLE) v Sandor Iddris (GHA)

Men -66kg Elimination Round of 16

Steven Mungando (ZAM) v Abdulrabi Abdulla (TAN)

Finlay Allen (SCO) v Mauro Nassone (MOZ)

Nathon Burns (NIR) v Patrick Edwin (NGR)

Men -60kg Elimination Round of 16

Vijay Yadav (IND) v Winsley Gangaya (MRI)

Women - 52kg Quarterfinals

Charne Griesel (RSA)_ v Jasmin Javadian (NIR)

Women -57kg Quarterfinals

Christine Legentil (MRI) v Qona Christie (NZL)

Pricilla Morand (MRI) v Veronica Tari (VAN)

Shushila Likmabam (IND) v Harriet Bonface (MAW)

Mat 2 (from 11:00)

Men -60kg Elimination Round of 32

Zeo Agudoo (GHA) v Daniel Rabbitt (WAL)

Read also

Commonwealth Games 2022, Birmingham: South Africa's full schedule for day 3

Petrus Christodoulides (CYP) v Kenny Williams (SLE)

Men -66kg Elimination Round of 16

Nathan Katz (AUS) v Jean Vidot (SEY)

Alexander Short (SCO) v Austin Chickwapula (MAW)

Greg Varey (WAL) v Bismark Yartey (GHA)

Women -57kg Elimination Round of 16

Rita Kabinda (ZAM) v Suchika yal (IND)

Men -60kg Elimination Round of 16

Bernadin Tsala Tsala (CMR) v TBD

Simon Zulu (ZAM) v Tyrone Charles (TTO)

Women -52kg Quarterfinals

Jacira Ferreira (MOZ) v Marie Baba Matia (CMR)

Women -57kg Quarterfinals

Donne Breytenbach (RSA) v Lele Nairne (ENG)

Women -48kg Quarterfinals

Geronay Whitebooi (RSA) v TBD

Lawn bowls (09:30 - 16:15)

09:30 South Africa (Snyman, Kruger, Calitz, Muvhango) v Fiji Women's Fours - Semifinals

09:30 South Africa (Van der Merwe/Levin) v Australia Para Women's Pairs B6-B8 - SemiFinals

13:00 South Africa (Smith/Scholtz) v Wales Para Mixed Pairs B2-B3 Sectional Play - Round 2

Afternoon session (17:30 - 20:45)

Read also

Nigeria kickstart 2022 Common Wealth games by recording massive win in table tennis

17:30 South Africa (Smith/Scholtz) v England Para Mixed Pairs B2-B3 Sectional Play - Round 3

Netball

Pool A

13:00 Australia v South Africa

Pool B

21:00 New Zealand v Malawi

Squash

Men's Singles Plate quarterfinal

13:45 Kundanji Kalengo (ZAM) v Jason Doyle (SVG)

Paul Kadoma (UGA) v Muqtadir Nimji (KEN)

Women's Singles Plate quarterfinal

Mary Fung-A-Fat (GUY) v Khaaliqa Nimji (KEN)

Table tennis

Men's Team Semifinal

20:00 India v Nigeria

Weightlifting

Men's 81kg Final

Guy Michel Tchuissi (CMR)

Women's 64kg Final

Islamiyat Yusuf (NGR)

Rachel Enock (KEN)

Women's 71kg Final

Joy Eze (NGR)

Ketty Lent (MRI)

Exciting Nigerian athlete sets new Commonwealth Games record, wins the country’s second gold medal

Team Nigeria has now won two gold medals at the ongoing 2022 Commonwealth Games as Folashade Rafiatu Lawal sets a new record on Sunday.

As reported by Sports Brief, the 25-year-old won the medal in the women’s 59kg weightlifting event after lifting a total of 206kg to set a Commonwealth record for accumulated lifts.

It was also a Commonwealth record in her category as she lifted a staggering 90kg for her first lift.

Source: SportsBrief.com