2022 Commonwealth Games: Full Team Africa Day 5 Schedule

2022 Commonwealth Games: Full Team Africa Day 5 Schedule

  • While athletics are likely to capture the continent's imagination, African participants are still chasing medals elsewhere in the 2022 Commonwealth Games
  • The likes of swimming, boxing, gymnastics and bowls present the realistic prospect of medals
  • Thus far, South Africa, Nigeria and Uganda have amassed a total of eight gold medals

While athletics will take centre stage on Day 5 of the Commonwealth Games, Team Africa will be on the hunt for medals elsewhere.

South Africa has been formidable in the water, and gold medallist Tatjana Schoenmaker will seek another way in the swimming pool. Nigeria might have missed out on a final in table tennis, but a bronze medal is up for grabs against England.

2022 commonwealth games
Quadri Aruna of Nigeria is up for a bronze medal in table tennis, while South Africa's Tatjana Schoenmaker is a gold medal favourite in the pool. Image source: Getty Images.
Source: Getty Images

Many African nations are represented in all the boxing weight categories, with expectations high for medal placing, there.

Tuesday, 02 August schedule:

Swimming

Exciting feature: Check out news exactly for YOU ➡️ find "Recommended for you" block and enjoy!

Read also

2022 Commonwealth Games Athletics: Full Team Africa Day 5 schedule

Morning session (11:30 - 13:30)

11:34 Pieter Coetze (RSA) Men's 200m Backstroke Heat 2

11:38 Guy Brooks (RSA) Men's 200m Backstroke Heat 3

11:42 Dune Coetzee (RSA), Trinity Hearne (RSA) Zaira Forson (GHA) Women's 200m Butterfly Heat 1

11:51 Joshua Wyse (SLE), Charley Ndjoume (CMR), Ebrima Buaro (GAM), Tsinde Kumbativa (MAW), Mohamed Kamara (SLE) Men's 50m Freestyle Heat 1

11:52 Simanga Dlamini (SWZ) Men's 50m Freestyle Heat 2

11:54 Eloi Maniraguha (RWA) Men's 50m Freestyle Heat 3

11:56 Adrian Robinson (BOT), Adam Moncherry (SEY), Collins Saliboko (TAN), Atuhaire Ambala (UGA) Men's 50m Freestyle Heat 4

11:58 Ridhwan Mohamed (KEN), Bradley Vincent (MRI) Men's 50m Freestyle Heat 5

12:00 Gregory Anodin (MRI) Tendo Mukalazi (UGA), Matthew Lawrence (MOZ) Men's 50m Freestyle Heat 6

12:04 Clayton Jimmie (RSA), Mathieu Bachmann (SEY) Men's 50m Freestyle Heat 8

12:08 Kanu Isha (SLE), Kayla Temba (TAN) Women's 50m Backstroke Heat 1

12:10 Therese Soukup (SEY), Avice Meya (UGA) Women's 50m Backstroke Heat 2

Read also

Ghana legend Shockingly misses out on former manager Steve Bruce's best 18 players

12:12 Nubia Adjei (GHA), Aaliyah Palestrini (SEY) Women's 50m Backstroke Heat 3

12:14 Rebecca Meder (RSA) Women's 50m Backstroke Heat 4

12:16 Olivia Nel (RSA) Women's 50m Backstroke Heat 5

12:19 Zambia Mixed 4x100m Medley Relay Heat 1

12:26 South Africa Mixed 4x100m Medley Relay Heat 2

12:33 Uganda, Kenya Mixed 4x100m Medley Relay Heat 3

12:40 Men's 1 500m Freestyle Heats

Evening session (20:00 - 23:00)

20:07 Lara van Niekerk (RSA), Tatjana Schoenmaker (RSA) Kaylene Corbett (RSA) Women's 100m Breaststroke Final

20:13 Men's 200m Backstroke Final

20:20 Women's 200m Butterfly Final

20:43 Aimee Canny (RSA) Women's 100m Freestyle Final

20:49 Chad le Clos (RSA) Men's 100m Butterfly Final

21:11 Men's 50m Freestyle Semifinals

21:21 Michael Houlie (RSA) Men's 50m Breaststroke Final

21:34 Women's 50m Backstroke Semifinals

21:45 Men's 100m Butterfly S10 Final

21:51 Women's 200m Individual Medley SM10 Final

22:15 Michaela Pulford (RSA) Women's 800m Freestyle Final

Read also

Commonwealth Games 2022 Day 4: Team Africa full schedule in Birmingham

22:36 Mixed 4x100m Medley Relay Final

Basketball 3x3

Men's 5-6 Playoff

16:00 Northern Ireland v South Africa

Women's 5-6 Playoff

16:30 South Africa v Kenya

Beach volleyball

Men's Preliminary Pool B

20:00 Jawo/Jarra (GAM) v Malintha Yapa/Ashen (SRI)

Boxing

Men Over 51-54kg (Bantamweight) Round of 16

13:15 Shaffi Hassan (KEN) v Rukmal Prasanna (SRI)

Women Over 54-57kg (Featherweight) Round of 16

13:45 Keamogetse Kenosi (BOT) v Natasha Maya (MAW)

Men Over 63.5-67kg (Welterweight) Round of 16

14:00 Ioan Croft (WAL) v Jean Vadamootoo (MRI)

14:15 Yusufu Kargbo (SLE) v Luwis Mbewe (MAW)

Men Over 67-71kg (Light Middleweight) Round of 16

15:00 Aiden Walsh (NIR) v Arena Pakela (LES)

15:15 Jessie Lartey (GHA) v Mohammed Akbar (ENG)

15:30 Garan Croft (WAL) v Abdul-Afees Osoba (NGR)

15:45 Merven Clair (MRI) v Taha Ahmad (AUS)

Men Over 51-54kg (Bantamweight) Round of 16

19:30 Pomolo Lengola (LES) v Owain Harris-Allen (WAL)

Women Over 54-57kg (Featherweight) Round of 16

Read also

Commonwealth Games 2022 Day 3: Team Africa full schedule in Birmingham

19:45 Elizabeth Oshoba (NGR) v Erin Walsh (NZL)

Men Over 63.5-67kg (Welterweight) Round of 16

20:15 Alfred Kotey (GHA) v Rohit Tokas (IND)

20:30 Jean Marie Onana Ngah (CMR) v Xavier Mata'Afta Ikinofo NIU)

20:45 Stephen Zimba (ZAM) v Eugene McKeever (NIR)

21:00 Md Hossen Ali (BAN) v Owen Kibira (UGA)

Men Over 67-71kg (Light Middleweight) Round of 16

21:15 Kassim Mbundwike (TAN) v Rafail Pafios (CYP)

21:45 Wendell Stanley (NZL) v Thabiso Dlamini (SWZ)

22:00 Albert Mengue Ayissi (CMR) v Tiago Muxanga (MOZ)

Cricket

WOMEN (Group Phase)

12:00 England v South Africa

Gymnastics (Artistic)

Women's Balance Beam Final

15:05 Shante Koti (RSA)

Women's Floor Exercise Final

16:40 Naveen Daries (RSA)

Hockey

WOMEN (Pool A)

12:00 Ghana v Canada

WOMEN (Pool B)

15:00 Kenya v South Africa

Judo

Mat 1 (from 11:00 continuous)

Men -73kg Elimination Round of 16

Faye Njie (GAM) v Matthews Mwango (ZAM)

Tirelo Lokoko (BOT) v Chamara Repiyallage (SRI)

Read also

DFL SuperCup - RB Leipzig and Bayern Munich meet in Germany football's traditional season opener

Men -81kg Elimination Round of 16

Lachlan Moorhead (ENG) v Fatal Muritala (NGR)

Women -70kg Quarterfinal

Aoife Coughlan (AUS) v Joy Asonye (NGR)

Women -63kg Quarterfinal

Audrey Etoua Biock (CMR) v Laren Semple (JAM)

Mat 2 (from 11:00 continuous)

Men -73kg Elimination Round of 16

Narcisco Matos (MOZ) v Leslie Pandebela (SOL)

Men -81kg Elimination Round of 16

Francois Drapeau (CAN) v Rashis Alhassan (GHA)

Abdourahman Ceesay (GAM) v Kip Kosam (NRU)

Women -63kg Quarterfinal

Cecilia James (NGR) v Taonga Soko (ZAM)

Lawn bowls (09:30 - 16:00)

09:30 Men's Pairs - Medal Matches

09:30 Scotland v Botswana Women's Triples Section B - Round 1

09:30 South Africa (Calitz/Piketh) v Niue Women's Pairs Section B - Round 1

12:45 South Africa (Muvhango/Calitz/Kruger/Snyman) v India Women's Fours - Gold Medal Match

12:45 Jason Evans (RSA) v Cepas Kimani (KEN) Men's Singles - Section A - Round 1

12:45 Jamie Walker v Carel Olivier (NAM) Men's Singles - Section C - Round 1

Read also

Commonwealth Games 2022, Birmingham: South Africa's full schedule for day 3

12:45 South Africa (Smith/Smith/Scholtz/Van Rooyen) v NZL Para Mixed Pairs B2-B3 Section A - Round 4

Afternoon session (17:15 - 20:00)

17:15 Para Men's Pairs B6-B8 - Medal Matches

17:15 Northern Ireland v South Africa (Muvhango/Calitz/Kruger) Women's Triples Section A - Round 2

17:15 Wales v Botswana Women's Triples Section B - Round 2

Netball

Pool B

19:00 England v Uganda

Squash

17:45 Kundanji Kalengo (ZAM) v Julian Morrison (JAM) Men's Plate Semifinal

19:15 Shawn Simpson (BAR) v Muqtadir Nimji (KEN) Men's Plate Semifinal

Table tennis

Men's Team Bronze Medal Match

12:00 England v Nigeria

Weightlifting

Women's 76kg Final

10:30 Jeanne Mboosi (CMR), Taiwo Liadi (NGR)

Men's 96kg Final

15:00 Ruben Burger (RSA), Forrester Osei (GHA), Denis Owona (CMR), Ceddic Coret (MRI)

Women's 87kg Final

19:30 Mary Osijo (NGR), Romenta Larue (SEY), Clementine Noumbissi (CMR)

Table tennis

Men's Team Bronze Medal Match

12:00 England v Nigeria

Wheelchair basketball

Read also

Nigeria kickstart 2022 Common Wealth games by recording massive win in table tennis

Men's 5-6 Playoff

16:00 Northern Ireland v South Africa

Women's 5-6 Playoff

16:30 South Africa v Kenya

2022 Commonwealth Games Athletics: Full Team Africa Day 5 schedule

The 2022 Commonwealth Games will become more exciting with the start of the athletics programme in Birmingham.

As reported by Sports Brief, this is when the African countries participating in the games truly come into their own, particularly on the track, where they traditionally compete for every medal.

The likes of Africa's sprinting champion Ferdinand Omanyala and Akani Simbine are the standout names as the gold rush continues.

Source: Sports Brief News