2022 Commonwealth Games Athletics: Full Team Africa Day 7 Schedule

2022 Commonwealth Games Athletics: Full Team Africa Day 7 Schedule

  • After a medal-filled Day 6 of the 2022 Commonwealth Games, Team Africa will unrelentingly chase more on Day 7
  • Boxing will form the core of the continent's medal challenge, as this will be the sport with the most African competitors
  • The usually-ignored badminton also unexpectedly offers a possible gold rush judging by the number of participants there

The 2022 Commonwealth Games are past the halfway stage and should serve up an entertaining Day 7 out in Birmingham.

With Team Africa having produced its most successful day yet yesterday, the momentum is there for more medals today. Boxing will be the backbone of the hunt for gold, with badminton unexpectedly offering another opportunity for more.

2022 commonwealth games
South Africa's Caden Kakora and Nigeria's Quadri Aruna will lead the badminton and table tennis charge on Day 7 of the 2022 Commonwealth Games. Image source: Getty Images.
Source: Getty Images

Aquatics (Diving)

14:05 Men's 1m Springboard Preliminary

Exciting feature: Check out news exactly for YOU ➡️ find "Recommended for you" block and enjoy!

Read also

Borussia Dortmund: Get to know the second most successful club in Germany aiming to recapture Bundesliga title

14:33 Women's10m Platform Preliminary

19:05 Men's 1m Springboard Final

20:34 Women's 10m Platform Final

Badminton (10:00 - 16:00)

Men's Singles Round of 32

11:00 Kean Yew Loh (SGP) v Robert Summers (RSA)

11:30 Ajfan Rasheed (MDV) v Ahmed Samad (GHA)

12:00 Caden Kakora (RSA) v Julien Paul (MRI)

12:00 Kelvin Alphous (GHA) v Callum Smith (SCO)

12:30 Michel Assembe v Alexandre Bongout (MRI)

12:30 Srikant Kidambi (IND) v Daniel Wanagaliya (UGA)

18:00 Ahmed Nibal (MDV) v Ibrahim Conteh (SLE)

18:30 Kalombo Mulenga (ZAM) v Brian Kasirye (UGA)

Women's Singles Round of 32

13:30 Jin Wei Goh (MAS) v Cindy Tornyenyor (GHA)

14:00 Hsuan-Yu Chen (AUS) v Lorna Bodha (MRI)

17:30 Eva Kattirtzi (CYP) v Prospera Nantuo (GHA)

19:00 Deidre Jordaan (RSA) v Soroye March (FLK)

20:30 Kobita Dookhee (MRI) v Rachael Darragh (NIR)

Men's Doubles Round of 32

14:00 Mulenga/Mulenga (ZAM) v Abdul Samat/Alphous (GHA)

14:30 Bongout/Pultoo (MRI) v Angus/Ricketts (JAM)

Read also

De Jong, Lewandowski among Barcelona’s top 10 highest earners as club spends over £4m on players wages weekly

20:00 Elliott/Summers (RSA) v Ali/Bhatti (PAK)

20:30 Chan/Tan (MAS) v Lubah/Paul (MRI)

21:00 Abela/Cassar (MLT) v Attama/Mwambu (UGA)

Mixed Doubles Round of 32

11:00 Tan/Lei (MAS) v Pultoo/Mungrah (MRI)

11:30 Hee/Tan (SGP) v Mulenga/Siamupangila (ZAM)

11:30 Mwambu/Naluwooza (UGA) v Pham/Yu (AUS)

12:00 Kasirye/Mohamed Rafi (UGA) v Lin/Somerville (AUS)

13:00 Elliot/Jordaan (RSA) v Grimley/O'Donnell (SCO)

18:30 Lubah/Bodha (MRI) v Summers/Scholtz (RSA)

19:00 Paul/Dookhee (MRI) v Hall/MacPhearson (SCO)

19:30 Alphous/Nantuo (GHA) v Attama/Wanyana (UGA)

21:00 Leydon-Davis/Pak (NZL) v Bongout/Leung For Sang (MRI)

21:00 Wanagaliya /Kobugabe (UGA) v Chater/Chater (FLK)

Beach volleyball

18:30 Schachter/Dearing (CAN) v Jawo/Jarra (GAM)

Boxing

Men’s Over 48kg-51kg (Flyweight) Quarterfinals

13:00 Alex Winwood (AUS) v Patrick Chinyemba (ZAM)

Men’s Over 51kg-54kg (Bantamweight) Quarterfinals

13:45 Armando Sigauque (MOZ) v Dylan Eagleson (ENG)

Women’s Over 54kg-57kg (Featherweight) Quarterfinals

14:00 Phiwokuhle Mnguni (RSA) v Sajeewani Muthuthanthri (SRI)

14:15 Kaemogetse Kenosi (BOT) v Michaela Walsh (NIR)

Men’s Over 63.5kg-67kg (Welterweight) Quarterfinals

15:00 Ioan Croft (WAL) v Luwis Mbewe (MAW)

Read also

2022 Commonwealth Games: Full Team Africa Day 6 schedule

Men’s Over 67kg-71kg (Light Middleweight) Quarterfinals

15:45 Garan Croft (WAL) v Merven Clair (MRI)

Men’s Over 92kg (Super Heavyweight)

16:45 Marcel Mouafo Feujio (CAN) v Ifeanyi Onyekwere (NGR)

Evening session (19:00 - 23:00)

Men’s Over 48kg-51kg (Flyweight) Quarterfinals

19:15 Kiaran Macdonald ENG) v Otekile Mahommed (BOT)

Men’s Over 51kg-54kg (Bantamweight) Quarterfinals

19:30 Abraham Mensah (GHA) v Rukmal Prasanna (SRI)

Women’s Over 54kg-57kg (Featherweight) Quarterfinals

20:30 Felistus Nkandu (ZAM) v Amy Broadhurst (NIR)

20:45 Aratwa Kaemang (BOT) v Cynthia Ogunsemilore (NGR)

Men’s Over 63.5kg-67kg (Welterweight) Quarterfinals

21:15 Stephen Zimba (ZAM) v Owen Kibira (UGA)

Men’s Over 67kg-71kg (Light Middleweight) Quarterfinals

21:30 Kassim Mbundwike (TAN) v Marion Ah Tong (SAM)

21:45 Wendell Stanley (NZL) v Tiago Muxanga (MOZ)

Cricket

WOMEN (Group Phase)

12:00 South Africa v Sri Lanka

Cycling (Time trial) 11:00 - 17:00

11:00 Women's Individual Time Trial Final

Ashleigh Moolman Pasio, Jacqueline Tuyishime (RWA), Aurelie halbwachs (MRI), Diane Ingabire (RWA), Vera Looser (NAM), Hayley Preen (RSA), Anri Kruger (NAM), Sarah Nanyanzi (UGA)

Read also

2022 Commonwealth Games athletics: Full Team Africa Day 6 schedule

13:01 Men's Individual Time Trial Final

Reinhardt van Rensburg (RSA), Daryl Impey (RSA), Gustav Basson (RSA), Alexandre Mayer (MRI), Moise Mugisha (RWA), Dirk Coetzee (NAM), Matlhogoholo Botlhole (BOT), Mario Ernesta (SEY), Charles Kagimo (UGA), Byize Uhiriwe (RWA), Christopher Lagane (MRI), Henry Djangmah (GHA), YohanMonthy (SEY), Christopher Symonds (GHA)

Gymnastics (Rhythmic) 13:00 - 16:30

Team Final and Individual Qualification Sub Division 1

13:00 Kayla Rondi (RSA) Rotaion 1

13:47 Kayla Rondi (RSA) Rotaion 2

14:38 Kayla Rondi (RSA) Rotaion 3

15:25 Kayla Rondi (RSA) Rotaion 4

Hockey

WOMEN (Pool B)

10:00 South Africa v New Zealand

MEN (Pool A)

20:00 South Africa v New Zealand

Lawn bowls (09:30 - 14:45)

09:30 Jason Evans (RSA) v Phillip Jim (COK) Men's Singles - Section A Round 4

09:30 Feirul Izwan Abd Muin (MAS) v Carel Olivier (NAM) Men's Singles Section C Round 4

12:30 Jason Evans (RSA) v Aaron Wilson (AUS) Men's Singles Section A Round 5

Read also

Bayern Munich: Get to know Germany’s most successful team bidding to win an 11th consecutive Bundesliga title

12:30 Todd Priaulx (GGY) v Ceplas Kimani (KEN) Men's Singles Section A Round 5

16:00 South Africa (Neluonde/Robinson/Breitenbach/Rittmuller) v Scotland Men's Fours Section A Round 4

16:00 South Africa (Muvhango/Calitz/Kruger) v the Falkland Islands Women's Triples Section A Round 5

19:00 South Africa (Neluonde/Robinson/Breitenbach/Rittmuller) v Jersey Men's Fours Section A Round 5

Netball

Pool B

17:00 Malawi v Uganda

Pool A

20:00 South Africa v Scotland

Squash

Women's Doubles Round of 32

13:00 Phatsima/Katse (BOT) v West/Pitcairn (CAY)

Men's Doubles Round of 32

14:30 Aslam/Iqbal (PAK) v Ayih/Amafo (GHA)

19:30 Sachivie/Baillargeon (CAN) v Kadoma/Kawooya (UGA)

Table tennis

Mixed Doubles Round of 32

17:00 Nathoo/Patel (RSA) v TBD

Men's Doubles Round of 32

20:00 Jones/Steyn (RSA) v Knight/Maxwell (BAR)

20:00 Britton/Franklin (GUY) v Baboolall/Chan Yook Fo (MRI)

20:00 Hamza/Sabbir (BAN) v Omeh/Omotayo (NGR)

20:00 Chambers/Yan (AUS) v Asante/Ofori (GHA)

20:40 Pontoise/Yogarajah (MRI) v Coghill/Nathoo (RSA)

20:40 Abiodun/Aruna (NGR) v Elia/Yiangou (CYP)

Read also

Rangers face potential clash with Monaco or PSV in Champions League play-offs

20:40 Crea/Sultan (SEY) v Pang/Quek (SGP)

20:40 Abrefa/Commey (GHA) v Lum/Luu (AUS)

Mixed Doubles Round of 64

10:30 Reilly/Titana (FIJ) v Crea/Sinon (SEY)

10:30 Ridoy/Mou (BAN) v Yogarajah/Jalim (MRI)

10:30 Commey/Ankude (GHA) v Pontoise Desscann (MRI)

11:05 Wu/yee (FIJ) v Mutua/Amadi (KEN)

11:05 Quek/Zhou (SGP) v Jones/Kalam (RSA)

11:05 Ahmed/Nazim (MDV) v Chan Yook Fo/Hosenally (MRI)

11:40 Cathcart/Early (NIR) v Sultan/Bristol (SEY)

11:40 Watson/Young (JAM) v Abrefa/Kwabi (GHA)

11:40 Coghill/Maphanga (RSA) v Hamza/Sultana (BAN)

Commonwealth Games: Team South Africa narrowly misses out on podium place in women’s medley relay

Team South Africa's fairytale run in the aquatic centre at the Commonwealth Games sadly didn't end on a high note.

As reported by Sports Brief, the South Africans narrowly missed out on a medal in the Women's 4x100 Medley Relay as they were pipped to the bronze medal by England. Rebecca Meder, Lara van Niekerk, Erin Gallagher, and Aimee Canny pushed the hosts all the way but were beaten right at the end.

Australia took the win in the event, with Canada finishing second.

Source: Sports Brief News