2022 Commonwealth Games: Full Team Africa Day 6 Schedule

2022 Commonwealth Games: Full Team Africa Day 6 Schedule

  • Day 6 of the 2022 Commonwealth Games will see the most African competitors on show out in Birmingham
  • There will be 12 different sports on which attendees and those at home can feast on from morning to evening
  • The medals table is starting to look a lot more pleasing from the continent's point of view

The 2022 Commonwealth Games will ratchet up a notch on Day 6 as the most African competitors will take part today in Birmingham.

Besides athletics, there are 12 other sports where the continent has the opportunity to make moves on the medals table.

2022 commonwealth games, day 6
Thabiso Selby Dlamini of Team Eswatini punches Wendell Stanley of Team New Zealand during a bout. Image source: Getty Images.
Source: Getty Images

Swimming

Morning session (11:30 - 13:30)

Exciting feature: Check out news exactly for YOU ➡️ find "Recommended for you" block and enjoy!

11:37 Simon Bachmann (MRI) Caio Lobo (MOZ) Men's 200m Individual Medley Heat 3

Read also

Bayer Leverkusen: Get to meet Germany’s most underachieving club with so much potential for greatness

11:40 Matthew Sates (RSA), Andrew Ross RSA), Guy Brooks (RSA) Men's 200m Individual Medley Heat 4

11:44 Aaliyah Palestrini (SEY) Women's 400m Freestyle Heat 1

11:57 Michaela Pulford (RSA), Trinity Hearne (RSA) Women's 400m Freestyle Heat 3

12:03 Dune Coetzee (RSA) Women's 400m Freestyle Heat 4

12:10 South Africa Men's 4x100m Medley Relay Heat 1

12:16 Seychelles Men's 4x100m Medley Relay Heat 2

Evening session (20:00 - 23:00)

20:07 Men's 200m Individual Medley Final

20:14 Women's 200m Freestyle S14 Final

20:37 Men's 200m Freestyle S14 Final

20:45 Men's 50m Freestyle Final

20:51 Rebecca Meder (RSA) Women's 50m Backstroke Final

21:12 Men's 1500m Freestyle Final

21:48 Women's 400m Freestyle Final

21:58 Men's 4x100m Medley Relay Final

22:08 Women's 4x100m Medley Relay Final

Badminton (09:00 - 16:00)

Men's Singles Round of 64

11:30 Joel Angus (JAM) v Alexandre Bongout (MRI)

12:00 Abdul Bangura (SLE) v Ahmad Samat (GHA)

13:00 Aatish Lubah (MRI) v Duminda Abeywickrama (SRI)

Read also

Borussia Dortmund: Get to know the second most successful club in Germany aiming to recapture Bundesliga title

14:00 Muhammad Bhatti (PAK) v Chonga Mulenga (ZAM)

Women's Singles Round of 64

10:30 Emily Trebert (GGY) v Lorna Bodha (MRI)

12:00 Ogar Siamupangila (ZAM) v Husina Kobugabe (UGA)

12:00 Freya Redfearn (ENG) v Johanita Scholtz (RSA)

Women's Doubles Round of 64

12:30 Naluwooza/Wanyama (UGA)v Leung For Sang/Mungrah (MRI)

13:30 Nantuo/Tornyenyor (GHA) v Chater/March (FLK)

13:30 Bodha/Dookhee (MRI) v Chipeleme/Siamupanglia (ZAM)

14:00 Jordaan/Scholtz (RSA) v Christodoulou/Kattirtzi (CYP)

Mixed Doubles Round of 64

11:00 Wanagaliya/Kobugabe (UGA) v Rhamdani/Rhamdani (GUY)

Afternoon session

Men's Singles Round of 64

17:30 Daniel Wanagaliya (UGA) v Kennie King (BAR)

18:00 Zaki Shaheed (MDV) v Kalombo Mulenga (ZAM)

18:30 Ben Chater (FLK) v Caden Kakora (RSA)

19:30 Niluka Karunaratne (SRI) v Friday Attama (UGA)

19:30 Murad Ali (PAK) Aaron Tamakloe (GHA)

Women's Singles Round 64

18:30 Madeleine Akoumba Ze (CMR) v Eva Kattirtzi (CYP)

18:30 Elizabeth Chipeleme (ZAM) v Jessia Li (IOM)

19:00 Justine Naluwooza (UGA) v Deidre Jordaan (RSA)

Read also

De Jong, Lewandowski among Barcelona’s top 10 highest earners as club spends over £4m on players wages weekly

Mixed Doubles Round of 64

17:30 Tamakloe/Tornyenyor (GHA) v Bongout/Leung For Sang (MRI)

18:00 Mdogo Sikoyo/Gupta (KEN) v Lubah/Bodha (MRI)

20:00 Alphous/Nantuo v Mulenga/Chipeleme (ZAM)

Beach volleyball

MEN Pool A

14:30 McHugh/Burnett (AUS) v Gatsinzi/Ntagengwa (RWA)

18:00 Williams/Goldschmidt (RSA) v Adam/Ismail (MDV)

MEN Pool B

17:30 Makokha/Khatambi (KEN) v Katadat/Aryee (GHA)

Boxing

Women Over 45-48kg (Minimumweight) Quarterfinal

13:00 Christine Ongare (NGR) v Priyanka Dhillon (CAN)

Women Over 48-50kg (Light Flyweight) Quarterfinal

Teddy Nakimuli (UGA) v Sara Haghigat-Joo (SLE)

Men Over 54-57kg (Featherweight) Quarterfinals

14:00 Alex Mukuka (NZL) v Joseph Commey (GHA)

14:15 Hussam Mohammad (IND) v Tryagain Ndevelo (NAM)

Men Over 60-63.5kg (Light Welterweight) Quarterfinals

14:30 Jonas Junias Jonas (NAM) v Reece Lynch (SCO)

14:45 Wyatt Sanford (CAN) Joshua Tukamuhebwa (UGA)

Women Over 66-70kg (Light Middleweight) Quarterfinals

15:00 Alcinda Panguane (MOZ) v Clotilde Essiane (CMR)

15:15 Kaye Scott (Aus) v Zeinab Keita (SLE)

Women Over 71-75kg (Middleweight) Quarterfinals

15:30 Rady Gramane (MOZ) v Kerry Davis (ENG)

Read also

2022 Commonwealth Games athletics: Full Team Africa Day 6 schedule

15:45 Jacinta Umunnakwe (NGR) v Mele Ula (TGA) W/O Umunnakwe

Men Over 71-75kg (Middleweight) Quarterfinals

16:15 Sam Hickey (SCO) v Adeyinka Benson (NGR)

16:45 Arthur Langelier (LCA) v Yusuf Changalawe (TAN)

Evening session

Women Over 45-48kg (Minimumweight) Quarterfinals

19:00 Letabo Modukanele (BOT) v Nadeeka Pushpa (SRI)

19:15 Margret Tembo (ZAM) v Demie-Jade Resztan (ENG)

19:30 Yetunde Egunjobi (NGR) v Savannah Stubley (ENG)

Men Over 60-63.5kg (Light Welterweight) Quarterfinal

20:45 Abdul Omar (GHA) v Alston Ryan (ANT)

Women Over 70-75kg (Middleweight) Quarterfinals

Elizabeth Andiego (KEN) v Caitlin Parker (AUS)

Men Over 71-75kg (Middleweight) Quarterfinal

22:15 Kemrond Moses (GRN) v Simnikiwe Bongco (RSA)

Cycling (Mountain Bike) (12:30 - 17:00)

12:30 Men's Cross-country Final

Alexander Miller (NAM), Xavier Papo (NAM), Alexander Mayer (MRI), Yannick Lincoln (MRI), Tumelo Makae (LES), Hugo Hahn (NAM), Phetetso Monese (LES), Edwin Ndungu (KEN), Gontse Lethokwe (BOT), Oberd Chembe (ZAM), Davies Kawemba (ZAM)

15:00 Women's Cross-country Final

Read also

Bayern Munich: Get to know Germany’s most successful team bidding to win an 11th consecutive Bundesliga title

Candice Lill (RSA), Kimberley le Cort de Billot (MRI), Nancy Debe (KEN)

Hockey

MEN (Pool B)

17:00 Wales v Ghana

MEN (Pool A)

20:00 Australia v South Africa

Judo (from 11:00)

Mat 1

Men +100kg Elimination Round of 16

Steven Moore (JAM) v Dominic Dugasse (SEY)

Women +78kg Elimination Round of 16

Tracy Durhone v Hiruni Withana (SRI)

Men +100kg Quarterfinal

Kalvin Afude (KEN) v Sebastien Perrinne (MRI)

Men -90kg Semifinal

Remi Feuillet (MRI) v TBD

Mat 2

Men -100kg Elimination Round of 16

Tevita Takayawa (FIJ) v Hansley Adonis (MRI)

Eric Omgba Fouda (CMR) v Deepak Deswal (IND)

Harry Lovell-Hewitt (ENG) v Victor Ahiavor (GHA)

Women +78kg Elimination Round of 16

Lauren Pulamoeng (BOT) v Dianah Kana (KEN)

Natalie Powell (WAL) v Franceska Agathe (GHA)

Ayuk Arrey Sophina (CMR) v Coralie Godbout (CAN)

Men -90kg Semifinal C/D

Thomas Breytenbach (RSA) v TBD

Lawn bowls (09:30 - 14:45)

Read also

Rangers face potential clash with Monaco or PSV in Champions League play-offs

09:30 Jason Evans (RSA) v Todd Priaulx (GGY) Men's Singles - Section A - Round 2

09:30 Cepas Kimani (KEN) v Philip Jim (COK) Men's Singles - Section A - Round 2

09:30 Robert Simpson (JAM) v Carel Olivier (NAM) Men's Singles - Section C - Round 2

09:30 South Africa (Calitz/Piketh) v New Zealand Women's Pairs Section B - Round 2

12:30 Aaron Wilson (AUS) v Cepas Kimani (KEN) Men's Singles - Section A - Round 3

12:30 Samesa Naiseruvati (FIJ) v Carel Olivier (NAM) Men's Singles - Section C - Round 3

12:30 South Africa (Calitz/Piketh) v India Women's Pairs Section B - Round 3

16:00 New Zealand v South Africa (Neluonde/Robinson/Breitenbach/Rittmuller) Men's Fours Section A Round 2

16:00 South Africa (Muvhango/Calitz/Kruger) v Singapore Womens Triples Section A Round 3

16:00 Cook Islands v Botswana Women's Triples Section B - Round 3

19:00 South Africa (Neluonde/Robinson/Breitenbach/Rittmuller) v Malta Men's Fours Section A Round 3

Read also

2022 Commonwealth Games: Full Team Africa Day 5 schedule

19:00 Australia v South Africa (Muvhango/Calitz/Kruger) Womens Triples Section A Round 4

Netball

Pool A

13:00 South Africa v Wales

Pool B

15:00 Uganda v Northern Ireland

21:00 Malawi v Trinidad and Tobago

Squash

11:30 Kundanji Kalengo (ZAM) v Muqtadir Nimji (KEN) Men's Singles Plate final

Table tennis

Women's Singles Group 1

10:30 Nandeshwaree Jalim (MRI) v Catherine Spicer (TTO)

Women's Singles Group 3

10:30 Esther Oribamese (NGR) v Roanna Abel (VAN)

Women's Singles Group 4

10:30 Cynthia Kwabi (GHA) v Rebecca Plaistow (SCO)

Women's Singles Group 5

10:30 Maria Tsaptsinos (ENG) v Judith Nangonzi (UGA)

Women's Singles Group 7

10:30 Chloe Thomas Wu Zhang (WAL) v Zodwa Maphanga (RSA)

Men's Singles Group 3

11:05 Muhammad Baboolall (MRI) v Gavin RumGay (SCO)

Men's Singles Group 4

11:05 Derek Abrefa (GHA) v Moosa Ahmed (MDV)

Men's Singles Group 6

11:05 Callum Evans (WAL) v Mick Crea (SEY)

Men's Singles Group 7

Read also

2022 Commonwealth Games Athletics: Full Team Africa Day 5 schedule

11:05 Ramon Maxwell (BAH) v Akhilen Yogarajah (MRI)

Men's Singles Group 8

11:05 Hongtao Chen (CAN) v Shaun Jones (RSA)

Women’s singles Group 7

12:15 Zodwa Maphanga (RSA) v Fatimath Ali (MDV)

Men's Singles Group 8

12:50 Shaun Jones (RSA) v Marius Yiangou (Cyprus)

Women's Singles Group 10

17:00 Jenny Amadi (KEN) v Danisha Patel (RSA)

Women’s singles Group 13

17:00 Mushfiquh Kalam (RSA) v Millicent Ankude (GHA)

Women's Singles Group 10

17:00 Danisha Patel (RSA) v Solesha Young (JAM)

Men's Singles Group 11

17:35 Chetan Nathoo (RSA) v Kevin Farley (BAR)

Men's Singles Group 9

17:35 Theo Cogill (RSA) v Dillon Chambers (AUS)

Men's Singles Group 9

19:20 Javier Sotomayor (FLK) v Theo Coghill (RSA)

Women's Singles Group 13

19:20 Natalie Cummings (GUY) v Musfiquh Kalam (RSA)

Men's Singles Group 11

19:55 Stephen Reilly (FIJ) v Chetan Nathoo (RSA)

Weightlifting

Men's 109kg Final

Junior Ngadja Neyabeyeu (CMR)

Read also

Commonwealth Games 2022 Day 4: Team Africa full schedule in Birmingham

Women 87+kg Final

Alison Sunee (MRI)

Men's 109+kg Final

Nathan Morris (RSA)

2022 Commonwealth Games Athletics: Full Team Africa Day 6 schedule

Africa's representatives will look for a strong showing on Day 6 in the athletics programme of the 2022 Commonwealth Games.

As reported by Sports Brief, the continent traditionally starts flexing its muscles on the track and field, with Uganda's Jacob Kiplimo breaking the 10 000m record on the way to gold yesterday.

The 100m men's and women's finals will certainly take the centre stage, with the likes of Ferdinand Omanyala, Akani Simbine - men -, Grace Nwokocha and Rosemary Chukwuma - women - ready to take a crack at the podium.

Source: SportsBrief.com